Sobota 14. prosince 2019, svátek má Lýdie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 14. prosince 2019 Lýdie

EStéBé, eStéBé, s tebou, nebo bez tébé…A furt a porád, čili až ,,imrvére"

2. 12. 2019 14:27:18
STB, STB otázku mám na tebe, kam zmizeli příslušníci, tví bývalí pracovníci, co ti je, co ti je, vždyť to přece jasný je, či, že by, až i do ústavu pro ochranu ústavy a demokracie?

Do perexu autor použil i lehce ,,učesanou" část z jedné písničky z let devadesátých. (Peterka aspol.- STB, viz.:https://youtu.be/YUuAmdndTdI)

Lustrační zákon- ano, či JO. či ne, nebo NE. Je přežitý, je ,,zbožím s prošlou zárukou“, měl, má či splnil, nebo nesplnil svůj smysl a účel? Lze dopátrat, co ochránil či zachránil, změnil k lepšímu, či byl ve skutečnosti toliko politickou propagandou a vhodným nástrojem politickomocenského i ekonomického ,,boje“, což ve skutečnosti v mnohém je totéž? Velmi, velmi mnoho možných výkladů i názorů. Je nesporné, že podstatná část dokladů a dokumentů byla skartována. Nelze vyloučit, že některé dál zůstávají v mnohých trezorech, atˇuž z jakýchkoli důvodů. Je poněkud nejasné za jakých okolností, kým a proč byla část, pravděpodobně ,,těch méně významných“ osob dána k dispozici, či zveřejněna. Není zcela jasné, kdo jejich zveřejnění zařídil, ergo i financoval. Snad aby ti méně významní, či ,,pěšáci" byli nabídnuti pro potenciální vyřizování účtů, či aby se prostě toliko řeklo: ,,TO SOU VONI!" Nakonec. mnohé se ,,hodí" kde komu i dnes, že, ehm.

Státní bezpečnost (zkratka StB, hovorově estébáci, slovensky Štátna bezpečnosť, ŠtB) byla politická policie, která byla ihned od svého vzniku v roce 1945 pod kontrolou KSČ, a sloužila k ovládnutí mocenských pozic a likvidaci protivníků režimu. Vznikla 30. června 1945 jako jedna z neuniformovaných složek Sboru národní bezpečnosti. Po roce 1948 byla jedním z hlavních nástrojů komunistického teroru.

StB zanikla rozkazem ministra vnitra Richarda Sachera 15. února 1990 a některé její úlohy převzal nově vzniklý Úřad pro ochranu ústavy a demokracie FMV (viz. Wikipedie). Není v této souvislosti naškodu zmínit i postup onoho zániku. A sice tento. Profiestébáci (!) nastoupili na roční placenou dovolenou, a následně odcházeli i s tučným odstupným a ,,výsluhami".

Jako lustrační zákony se označují zákony, přijaté nebo diskutované v některých postkomunistických zemích, které zakazují příslušníkům mocenských elit a ozbrojených sborů bývalých komunistických režimů, v případě ČSR i na principu presumpce viny všem osobám registrovaným jako spolupracovníci Státní bezpečnosti, zastávat vybraná místa ve státní správě, samosprávě a ozbrojených složkách.V Československu a České republice se jedná o tyto zákony: č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích České a Slovenské Federativní Republiky, České republiky a Slovenské republiky (tzv. velký lustrační zákon), č. 279/1992 Sb., o některých dalších předpokladech pro výkon některých funkcí obsazovaných ustanovením nebo jmenováním příslušníků Policie České republiky a příslušníků Sboru nápravné výchovy České republiky (tzv. malý lustrační zákon) a jejich novely: č. 422/2000 Sb., kterým se mění zákon č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích České a Slovenské Federativní Republiky, České republiky a Slovenské republiky č. 424/2000 Sb., kterým se mění zákon č. 279/1992 Sb., o některých dalších předpokladech pro výkon některých funkcí obsazovaných ustanovením nebo jmenováním příslušníků Policie České republiky a příslušníků Sboru nápravné výchovy České republiky (viz. Wikipedie).

Po listopadu 1989 se na veřejnosti objevily první, neúplné, seznamy příslušníků a spolupracovníků (kolaborantů) StB, tzv. „Cibulkovy seznamy“. O více než desetiletí později, v březnu 2003, zveřejnilo Ministerstvo vnitra další také neúplné seznamy. Ty jsou (zejména pokud jde o spolupracovníky) předmětem soudních sporů, které mají dosáhnout vymazání záznamů těch, kteří se cítí být zaneseni neoprávněně. V únoru 2007 informoval ministr vnitra Ivan Langer o projektu Otevřená minulost, jehož cílem má být „co nejúplnější otevření a přiblížení archivních fondů všem občanům České republiky“ . (viz. Wikipedie).
Mnozí jistě mnohé z uvedeného znají, stejně tak jako si mohou mnohé vyhledat.

Jistě se mnozí mohou i ptát, proč, kdo, co či do kdy. I na cokoli jiného. Ovšem promińte, autor není tím, který by Vám měl, či dokonce musel dávat odpovědi. Ne proto, že by mu to snad někdo zakázal. Má ,,pouze" SVŮJ rozum, SVOJE názory a SVŮJ úsudek. A k tomu i SVÉ životní zkušenosti! Ale ty mají jistě mnozí. A jelikož autor i celá rodina, stejně tak jako mnohé jiné, byla po tři generace v ,,laskavé péči“ výše zmíněné instituce, nemíní se vyjadřovat. Jeho další vyjadřování by mohlo být některými bráno jako ,,mírně“ tendenční. Nápravu, či zadostiučinění však tímto od nikoho nežádám. Důvod je prostý. A sice, m.j. i tento:
Co se týká autora, ten ze zážitků svých, stejně tak jako svých blízkých nejednou dal i na těchto stránkách ,,leccos do placu." Ale nemíní se tak dostal na ,,linku“ těch, o kterých to bylo, či je, bytˇmnozí z nich z toho dodnes dobře žijí, jiní pak to dodnes, a velice rádi i používají, jak se to jim, či i jiným zrovna hodí do krámu!
P.S.: To jsem ještě ,,mírně"opomenul i byvší kom VKR, která též byla i v ,,gesci" kom MV, či i ozbrojenou ,,dělnickou pěst", o kterou se tak pevně ve své vedoucí úloze opírala byvší Strana a vláda.

Autor: Jiří Jiroudek | pondělí 2.12.2019 14:27 | karma článku: 15.30 | přečteno: 348x

Další články blogera

Jiří Jiroudek

Bohemian Rhapsody

,,Je to opravdový život? Je to jenom sen?Uvízl jsem pod lavinou,před realitou nelze utéct." (tak mistrovsky kvílel i Fredy vod ,,Kvínů").Zkrátka, nic nového. Ač i ona realita má vždy dvě roviny. Objektivní, a subjektivní.

5.12.2019 v 16:53 | Karma článku: 8.51 | Přečteno: 200 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Tak kdo a kdy ten ,,samet" vlastně ,,zpunktoval"?

Byli to ti, či tamti, anebo snad až voni? Či i jiní? A nehlaste se všitcí! Atˇ vinní, či nevinní! I zasloužilí, ba i vysloužilí. Nezapomeńme na nikoho. Ani na nejednou tu lající až, jindy zas vzdychající, či, nudící se? Tchýni?

15.11.2019 v 14:05 | Karma článku: 12.76 | Přečteno: 302 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Kdybych se narodil třeba i dříve,než před sto lety.

Co přede mnou by bylo ? Třeba i krásné, XX. století. Tedy, možná. Kdo čekal tehdy i léta jiná. Nejednou více zas, než ,,jenom" hrozná. Jo, kdybych. Těžko as byl by ze mě vazač knih. Ale asi těžko byl bych třeba mnich.

28.10.2019 v 19:31 | Karma článku: 9.28 | Přečteno: 215 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Vlastimil Fürst

Hospodin je můj pastýř

V Bibli jsou texty, před kterými mám posvátnou bázeň. Nikdy jsem na ně nekázal, přestože patří k těm, které jsem už jako dítě uměl nazpaměť. Jedním z nich je i 23. žalm, který napsal král David.

13.12.2019 v 20:10 | Karma článku: 9.87 | Přečteno: 94 | Diskuse

Karel Ábelovský

Lucie - noci upije, ale dne nepřidá

... dnes má svátek Lucie. Nechci fušovat do řemesla těm, které umí opsat svátky způsobem, na který nestačím ani omylem, ale dovolím si přesto právě dnes, připomenout jednu Lucii, která pro mne byla světlem. Světlem v temnotách ...

13.12.2019 v 18:40 | Karma článku: 11.70 | Přečteno: 152 | Diskuse

Kristýna Burgerová

Jak jsem se stala spisovatelkou

Pár měsíců před třicítkou mě přepadla deprese. Vdaná nejsem, děti nemám (ráda) a i můj papírovej pes má větší kariéru než já.

13.12.2019 v 9:47 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 848 | Diskuse

Iveta Böhmova

Ostrava

Tragická událost, která se odehrála v Ostravské nemocnici se ihned dostala do všech českých médiích, o útoku informovala i CNN, některá britská, německá a dokonce čínská média.

13.12.2019 v 8:00 | Karma článku: 12.43 | Přečteno: 292 | Diskuse

Brigita Tóthová

Koupelnové "drama"

Na tohle jsem se těšila celý den. Horká sprcha a na nic nemyslet. Úplně miluji tu parní záležitost, kdy mi rudne kůže teplotou vody, zrcadlo se mlží, všechno krásně voní napěněným mýdlem a žiletka ledabyle sjíždí po hladkém těle..

13.12.2019 v 6:50 | Karma článku: 13.19 | Přečteno: 360 | Diskuse
Počet článků 520 Celková karma 11.46 Průměrná čtenost 530

Jsem bezesporu svérázný, jedinečný a neopakovatelný originál a unikát. Samozřejmě, že svým způsobem, tak jako každý.

Najdete na iDNES.cz