Před Koněvem, za Koněvem

14. 09. 2019 14:57:10
Pro ty, které snad nadpis nadzvedl - tak klídek prosím. Případnou polemiku, a ne, že by nebylo o čem, na někdy jindy, ač není to z mé strany podmínkou. Toto je o dobách více, než dřevních. Ale tak trochu i o současnosti.

Seděli jsme v příjemně zakouřené hospůdce u Svatýho. Partička takžka stálých štamgastů. Ve zdi decentně pobzukoval větráček, s chutí se zakusující do hustého kouře. Dal jsem žejdlík a objednal si krvavou tlačenku. Jeden kámoš si objednal utopence, druhý zavináče. Hostinský zručně vylovil ze sklenic objednané pochutiny. A dali jsme řeč, někdo i ruma, ba někdy i děvčata ,,pohostili", někdy i kofolou s rumem, tehdy známou jako letecká limonáda. Ba bylo možno si jí pod tímto ,,názvem" leckde i objednat.
Řeč se vedla, pivko teklo. Béda, známej to vizionář, nám sdělil své obavy z budoucnosti. Volové, pravil, dokážete si představit, že by nějakej rapl zakázal kouření, poctivý pivko, krvavou tláču, utopence, či nedej bóže, i ruma. O dalších možnejch regulacích, nařízeních, zákonech ani nemluvě. Třeba, když si zahrajem na kytáry a zapíváme nějaký trampský písničky a tak, že by pak po nás chtěl někdo za to prachy? Seš na hlavu, zazněla sborová vodpovědˇ. Nojo, no, Béda. No ále stejně, nedal si pokoj, dokážete si to představit? Ty exote! To by bylo pomalu na revoluci! Ale, jak jsem uvedl. Béda byl asi opravdu až vizionář. Či až prognostik? No nic. Tak tedˇ eště tu ,,balkóninu", ba až koninu,ač asi jak pro koho. Tedy proč jsem do toho ,,vložil" i Koněva.
V oněch výše mnou zmíněnách časech sice již nastalo jakési uvolnění režimu, až symbolizované již před lety odstřelem ,,fronty na maso" v čele s big J.V.S.na Letné. Ale nějaké pražské jaro, ,,završené" až ,,bratrskou pomocí" si tehdy nedokázal představit ani onen ,,vizionář" Béda.
Že se i v oné hospůdce scházeli v partě nejen kluci, ale často s nimi i děvčata, to bylo běžné. A že ani ta děvčata nepohrdla lokem pivka, či cigárkem, ale i uctěním ,,hopsinkovým nápojem", tehdy zvaném letecká limonáda, ani to nebylo nic zvláštního. A tak, možná i trošku pod vlivem oné letecké limonády, byla děvčata často nejen svolná, ale až vděčná i za doprovod po zavírací hodině. A už jsme až u Koněva. Málem.
A tak jeden rytíř-doprovod, došel s jednou dívenkou na dnes až ,,inkriminované" náměstí. Ovšem tehdy na něm ještě žádné maršálské sochy nebylo. A co se pak událo na jedné z laviček zhruba v místech, kde se o více než patnáct let později instalovala ona socha, to nechám každému k jeho ,,uvážení". Možná se tam tehdy zaskvěl svůdný zadeček onoho děvčete, možná si i až na koníčka vyskočila, možná se zaskvělo i nejen pozadí i onoho kluka. Ale tehdy tam ten maršál v nadživotní velikosti nestál, tak z toho opravdu nehrozilo žádné zásadní politikum, ani z toho nebylo žádných jiných následků.
To děvče jistě nebylo uvědomělou soudružkou, a tak klukovi nehrozilo ani to, že by od ní ,,nakoupil", bytˇ třeba ..jen" rudé ,,plstěnky", neb jinak na sebe dbala. Ale, na druhou stranu, kdyby tam již tehdy onen Koněv stál, mohli by si i oni ,,aktéři" z lavičky dnes možná nárokovat svou aktivní účast v některém z ,,ixtých" odbojů. A jistě zdaleka ne sami. Neb takových odbojářú je dnes za padesátník až plná kredenc. A nejen na těchto stránkách, že. Ona nejen touha, ale i prožitek orgazmu může mít mnoho podob, někdy až kolektivních. Ale promińte, třicet let po přechodu, pardon, po sametu, asi již velice těžko opakovatelná. Třeba i proto, že vše v životě bývá poprvé, a tudíž již nikdy ne opakovatelné. To ani rádoby reinkarnací, vč. velkých cosi, nevyvolá, neb dávno mnohé se rozplizlo, či až vysublimovalo, jak to nejen s mnohými ,,velkými cosi" bývá.. Ovšem ani vzpomínky, ani fantazii nám těžko kdo může vzít. To asi až ta instance poslední. I když, kdo ví, že. Takže zdravím. Windffouss
(v blogu částečně užity některé i ze starších článků autora, upravené i doplněné k jednomu z bezpočtu probíraných i propíraných současných ,,horkých" témat)
P.S.: Na závěr též trošku ,,koniny" čili o gulášku též v pravdě až końském. Zpívali jej kdys i Settleři. Pamatuji jí z kterýsi praprapradávných Silvestrů, a právě i kvůli onomu současnému připálenému gulášku, ergo až ze ,,zdechliny", se mně připoměla :)

Autor: Jiří Jiroudek | sobota 14.9.2019 14:57 | karma článku: 12.78 | přečteno: 438x

Další články blogera

Jiří Jiroudek

Vzpomínky, a nejen na ,,nějakýho" Gotta

Muzika i písničky provázejí snad každého člověka po celý jeho život. A asi to k životu člověčímu jako takovému patřilo vždy. A patří stále. I se do životů mnohých až ,,obtisknou".

2.10.2019 v 15:39 | Karma článku: 12.23 | Přečteno: 464 | Diskuse

Jiří Jiroudek

O schopnostech i neschopnostech, jakož i o až ,,všehoschopnostech"

Neschopnost rozlišovat, např., kvalitu od „škváru“, originál od kopie, zprávu od propagandy, pravdu od lži, moje od tvého — nebo národa od režimu, je obvykle znakem vrozené jednoduchosti a neinformovanosti jedince (M.Z.).

28.9.2019 v 11:50 | Karma článku: 9.16 | Přečteno: 192 | Diskuse

Jiří Jiroudek

O dobrých, ale i špatných mravech

Dobré mravy jsou souhrnem etických, obecně zachovávaných a uznávaných zásad, jejichž dodržování je mnohdy zajišťováno i právními normami tak, aby každé jednání bylo v souladu s obecnými morálními zásadami demokratické společnosti.

25.9.2019 v 21:48 | Karma článku: 10.04 | Přečteno: 174 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Před třiceti lety a dnes

Prožil jsem něco úžasného, něco nezapomenutelného. Vrátil jsem se z vojny, nastoupil do svého prvního zaměstnání, které bylo po měsíci na rok přerušeno vojenskou službou. Uprostřed té služby mi zemřel otec.

23.10.2019 v 15:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Pavel Nitka

Bylo či nebylo lépe? Pohled mladistvého...

Šedivé budovy, plné dostupných bytů. Hnusné továrny, plné pracovních příležitostí. Komíny na letácích o krásném životě... Bylo lépe?

23.10.2019 v 14:58 | Karma článku: 8.09 | Přečteno: 108 | Diskuse

Magdalena Westman

Můj poločas (1)

Nad výrazem poločas jsem se poprvé vážněji zamyslela až při četbě knihy Petera F. Druckera Výzvy managementu pro 21. století (1999/2000).

22.10.2019 v 11:43 | Karma článku: 5.47 | Přečteno: 142 | Diskuse

Šárka Medková

Mimoň si svou budoucnost již naplánoval

O víkendu jsme se vydali na agrofarmu, kousek od Písku.Věděla jsem, že Tomášek miluje hospodářská zvířata, takže farma byla jasná volba.

22.10.2019 v 10:32 | Karma článku: 27.96 | Přečteno: 613 | Diskuse

Karel Januška

Otevřený dopis

Pravda není prázdné slovo. Moderátoři veřejnoprávních medií by si měli vybírat důvěryhodné občany, kteří nejsou zatížení politikou.

22.10.2019 v 6:04 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 253 | Diskuse
Počet článků 516 Celková karma 11.55 Průměrná čtenost 531

Jsem bezesporu svérázný, jedinečný a neopakovatelný originál a unikát. Samozřejmě, že svým způsobem, tak jako každý.

Najdete na iDNES.cz