Nejen o srpnu 68

15. 08. 2018 22:17:53
Jsem, což jistě není mou zásluhou, pamětníkem. I toho, co již velmi dávno nejenom onomu srpnu předcházelo. Ale i toho, jak mnozí až příliš lehce podléhali, bohužel, v podstatě chiméře.

Podléhali chiméře, že může dojít ,,pod vedením jediné strany a vlády" k zásadním změnám.
K zásadním změnám pod vedením strany a vlády (Ano, přesně v tomto pořadí!), politickoekonomicky, jakož i mocensky vázané i provázané s kremlem. A proto,nakonec, i onen srpen, i další vývoj byl takovým, jaký jsme dále zažívali. Zde nehrálo ,,přání lidu" roli, toliko mocenské zájmy. Především kremlu, ale i obavy z destabilizace, a to oboustranné, tehdy nekompromisně bipolár. světa. To, co zde píši není(!) z mé strany obhajoba, či snad až souhlas s oněmi událostmi a ději, ale pravdivý popis reality oné doby! Jak jí kdo vnímal tehdy (pokud jí vůbec zažil, či tehdy ,,netahal kačera" :)), potažmo i dnes, s odstupem času pak i prezentuje, to je jistě velice individuální. A jistě mnohdy ovlivněno i tím, kdo, jak, co, a také proč(!), tak činí, či to, či ono ,,prezentuje. Nemám to osobně zapotřebí cokoli jakkoli zkreslovat. Zažil jsem i ony doby, a stále, a velice dobře, je pamatuji ! A nikdy jsem se nenechal ovlivnit a manipulovat. Ničím a nikým! Ani v minulosti, ani dnes!

Mezi samotnými kom byly zmatky a nejistota již od dob ,,odsouzení"kultu osobnosti J.V.S. Tam však byly počátky ,,jistých" změn, i ,,uvolnění". Ovšem nikoli konec nesmysl. ideologie, či plán . řízení hospodářství, natož jakékoli skutečné demokratizace společnosti. Ne každý si to uvědomuje, či to vůbec věděl. Jsou ovšem i tací, kterým tato fakta vadila, i vadí. Inu, ne každá pravda je ,,zkousnutelná".

,,Přiznání" Stalinova kultu umožnilo vzniknout krátkému období relativní svobody názorů v Československu. A navíc, i naši kom tu měli JASNÉHO(!) viníka. To oni přece nic, to přece ten kult! A hned i z nich byli málem až oběti! Otevřela se témata, která do té doby byla považována za tabu. Lidé se pomalu přestávali bát vyjadřovat své názory a snažili se o zlepšení poměrů uvnitř totalitního komunistického režimu.

Tehdy přišla i ona ,,zlatá šedesátá". Začaly se opět vydávat knihy, které byly ,,na indexu", ale i mnohé nové. Přišla i tzv. ,,nová vlna" v naší kinematografii, ale i v mnohém jiném, než jen v kultuře. Začali i ,,některé" rehabilitace. Tedy částečné. Jen u některých kom(!) plné(např. Slánský, Reicin).

Po počátečním váhání si komunističtí pohlaváři uvědomili rizika a nebezpečí, které mohli vyplynout z otevřené výměny názorů po ,,přiznání kultu", a proto se ujali iniciativy a pokračující kritiku se snažili řídit ve vlastní režii. Bylo sice,,přiznáno", že došlo sice v minulosti i ,,k jistým pochybením" . Tehdy si si však pozice ve straně i ve státě upevnilo centrum okolo prvního tajemníka A. Novotného. Ovšem ani Novotný kremlu příliš nevyhovoval. Z více důvodů. Třeba i proto, že ekonom. reformami byl pověřen O.Šik. A navíc, ,,Tonda" nechtěl u nás ,,spojenecká vojska". Těžko ovšem z ,,přesvědčení". Spíš z obav z možných následků. A tak byl ,,nahrazen". (vtip z oné doby: ,,Saša vykopl Tondu Len nártom") A tak kom nahradili kom opět kom, ovšem tzv. reformní. A ti tehdy jaksi uspěli. Podařilo se jim ,,přesvědčit lid", že pod jejich vedením existuje ,,třetí cesta". ,,Socializmus s lidskou tváří". A ,,pluralita" názorů. Pod vedením strany, která je ,,vyslechne". A opět ,,správně rozhodne a určí". Tak nějak demokraticky.

Jenže se jim to ,,jaksi vymklo". A nejen jaksi náhoodou, natož ze dne na den. A tak přišel ten ,,správný čas". Konečně dávno připravené ,,dočasné" usalašení ,,bratrské armády" i u nás. Ano, šlo o okupaci! O vojenskou okupaci státu, který ve II.WW stál na straně vítězů! I když z hlediska ,,okupační správy" jaksi až tak ne. Tu zde přece zajistili i nadále zdejší komunisté ! Komunistický režim v Československu pouze lehce zakolísal a nadále zůstal pevný ve svých základech. V o to pevnějších, že měl reálnou podporu i z pozice síly,,přátel" i ,,doma"! Taková tehdy byla realita! A trvala přes další celá dvě desetiletí. Do dob, než nejprve zaklapla poslední víka rakví kremelských starců, a celý systém se následně postupně zhroutil a uhynul na úbytě, neb nebyl, a ani nemohl být nadále života schopný!

P.S.: pro různé ,,takydiskutéry", či ,,znalce" dějin, či RŮZNÁ ,,KDYBY" od kde koho. Zkuste také napsat svůj blog, a nejen ,,plamenně ideologicky planout", nejen na blogu, ale i v diskuzích, jak, ač jak u koho, doba žádá. Mnozí se až tak neliší od těch, kteří tak plamenně planuli kdys, ač tehdy v opačném gardu. Jinak chápu, že ne každý to skousne . A pro všechny!. Ano, máme zde dnes svobodu a demokracii! Ač asi ne pro každého dle jeho přání, či představ. Inu, je jaká je, jenže jiná než ...(což svého času zpíval i ,,velký" Kája . Ja, ja). S pozdravem J.A.J.

P.P.S.: ač jsem povolil diskutzi, i přes opakování potvrzení povolení diskuze přes ,,aktualizaci", se zatím pod tímto mým článkem neobjevila. (tak posléze i objevila.)

Autor: Jiří Jiroudek | středa 15.8.2018 22:17 | karma článku: 17.94 | přečteno: 525x

Další články blogera

Jiří Jiroudek

Před Koněvem, za Koněvem

Pro ty, které snad nadpis nadzvedl - tak klídek prosím. Případnou polemiku, a ne, že by nebylo o čem, na někdy jindy, ač není to z mé strany podmínkou. Toto je o dobách více, než dřevních. Ale tak trochu i o současnosti.

14.9.2019 v 14:57 | Karma článku: 12.46 | Přečteno: 421 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Den, kdy se opět změnil svět

Dnes je to již osmnáct let ode dne, kdy byl podniknut teroristický útok na WTC v New Yorku. Ve víru současnosti toto výročí opět poněkud zapadlo. Ale přece. Bylo novou ,,OVERTUROU“!

11.9.2019 v 11:09 | Karma článku: 12.82 | Přečteno: 241 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Z historie ,,bojů dělnické třídy"

Tedy, té ,,naší", neb nechci nikoho uvést v omyl. A to ani úvodem způsobem bylo/nebylo, neb bylo. Tedy ani stylem věřte nevěřte, neb i to opravdu událo se. Ba i projevilo. Všelijak. I u autora. Jakož i jindy, a nejen u něj.

27.8.2019 v 18:44 | Karma článku: 11.63 | Přečteno: 475 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Pouhých sto let

Ano. Tolik uběhne od 22.7.1919 , kdy byl Národním shromážděním ČSR vydán Elektrifikačný zákon . A na jeho základu došlo ke sjednocení elektrických sítí v novém samostatném státu.

18.7.2019 v 12:33 | Karma článku: 10.77 | Přečteno: 189 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Tomáš Vodvářka

Židovský humor X

Nauč se smát, aniž bys plakal, říká jedno hebrejské přísloví. Další porce oblíbených anekdot pro čtenáře mého soukromého blogu.

19.9.2019 v 6:25 | Karma článku: 23.70 | Přečteno: 586 | Diskuse

Vera Kuncova

Právo na život

Tento blog jsem se rozhodla sepsat, abych objasnila veřejnosti, že i lidé s postižením mají právo na život, který není nijak jiný než u člověka, který se narodil zdravý.

18.9.2019 v 10:37 | Karma článku: 18.50 | Přečteno: 465 | Diskuse

Kristýna Burgerová

Tradiční anglická hospoda

Není hospoda jako hospoda! Jak se liší ta anglická od té české? Na co se připravit a co vás čeká a nemine kromě smažené ryby s hranolkama, spousty octa, piva bez pěny a nevšímavého personálu?

18.9.2019 v 9:00 | Karma článku: 43.99 | Přečteno: 11732 | Diskuse

Jana Mrázková

"Napište blog, paní Žolíková, máte skluz!"

Pravila paní Matesová, když jsme se ráno potkaly s našimi pejsky na špacíru. Tedy, ona se jmenuje jinak, a já taky nejsem Žolíková. Jenže to máme tak vymyšlené: My pejskaři se obvykle při prvním setkání ptáváme na jméno pejska,

17.9.2019 v 23:21 | Karma článku: 17.35 | Přečteno: 258 | Diskuse

Miloš Korotvička

Dálnice D1 a my z Východu a oni z civilizace

Toto zamyšlení je psáno na sedadle autobusu, tedy v přímém přenosu a proto je možno konstatovat, že tento příběh je pravdivý a podobnost s ději a osobami není náhodná, nýbrž je, bohužel, přímo z našeho života.

16.9.2019 v 22:43 | Karma článku: 25.60 | Přečteno: 987 | Diskuse
Počet článků 513 Celková karma 11.92 Průměrná čtenost 532

Jsem bezesporu svérázný, jedinečný a neopakovatelný originál a unikát. Samozřejmě, že svým způsobem, tak jako každý.

Najdete na iDNES.cz