Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

28. říjen 1918 byl, je a zůstane historickým datem!

27. 10. 2017 23:51:23
Zemřela matka a do hrobu dána, siroty po ní zůstaly. Někteří pro ní i umírali, jiní ji zrazovali a na ní plivali! A kdo si ty plivance dnes zase cení? Skoro až jak komunisté! Když z onoho data udělali si jejich den znárodnění!

Osmadvacátý říjen je označován v kalendářích červeným písmem coby svátek a den pracovního klidu. Novodobé dějiny české státnosti se začaly psát právě v tento den roku 1918. Jak byl ale svátek po dobu své existence vnímán, oslavován a prožíván? Během 20. století zažila naše země několik režimů a každý z nich s 28. říjnem naložil po svém. Společně s ideologickými změnami se měnily nejen podoby oslav 28. října, ale i to, jak jejich průběh vnímala veřejnost.
Pro První republiku byl 28. říjen klíčovým svátkem, úzce svázaným s osobnostmi, které se podílely na vyhlášení nezávislého Československa a působily nadále v nejvyšších politických kruzích. Podobě a vyznění oslav proto politická reprezantace vzešlá z převratných událostí roku 1918 věnovala velkou pozornost, neboť pomáhaly legitimizovat její státotvorné snahy stejně jako její každodenní politickou akci. Přitom je nesporné, že okázalé oslavy vzniku Československa byly svým způsobem pro drtivou většinu obyvatel země samozřejmé a byly prožívány velmi upřímně. Také proto, že samostatné Československo znamenalo splněný sen o národním státě (jakkoliv bylo soužití jeho jednotlivých národností problematické).
Vznik republiky byl pak vnímán jako počátek skvělé nové éry, jako historický předěl mezi špatným a dobrým. Pompézní připomínání svátku také posilovalo společnou identitu obyvatel. V tento den se odbývala řada oficiálních aktů jako kladení věnců, udělování vysokých státních vyznamenání nebo třeba otevírání nových významných staveb - symbolická gesta, prováděná právě v tento významný den, pomáhala budovat étos nového československého státu. Nedílnou součástí tohoto étosu byl i obraz laskavého „tatíčka“ Masaryka, jehož osoba byla doslova „ztělesněním“ československé demokracie. Masaryk se za svého života všech oslav 28. října ve společnosti legionářů a sokolů účastnil a jeho přítomnost, stejně jako pomyslný „otcovský dohled“, který zosobňoval, byly jejich neodmyslitelnou součástí.
Po válce se oslavy 28. října nesly v duchu znovunabyté samostatnosti. Zároveň v tento den roku 1945 vešly ve známost dekrety prezidenta Beneše o znárodnění bank a klíčových průmyslových podniků. V následujících letech byl pro oslavy charakteristický především sentiment, který měl poukázat na kontinuitu První a Třetí Československé republiky.
Po tzv. „Vítězném únoru“ v roce 1948 získaly oslavy opět jiný ráz. Nový režim byl prezentován jako vyvrcholení vývoje, kterým republika od nabytí své samostatnosti prošla. Nicméně projevy vlastenectví, které se během oslav objevovaly, se neslučovaly s komunistickou ideologií a tak došlo k transformaci „Dne vzniku samostatného státu“ na „Den znárodnění“. Tento posun měl k připomínat Benešovo již zmíněné vyvlastnění velkých podniků. Svátek tedy dostal zcela jiný význam, ovšem i nyní měl být využit k posilování étosu nového režimu.
Nicméně konotace s původním významem svátku nevymizely a to se pochopitelně nezamlouvalo komunistickým funkcionářům, zvláště pak v dobách normalizace. Od roku 1975 se 28. říjen nepřipomínal raději vůbec.
Ze svátku se stal „pouze“ významný den. Na státní svátek byl 28. říjen znovu povýšen až při 70. výročí vzniku Československa v roce 1988. Komunističtí činitelé se však obávali provokací opozice, proto proběhla jakási informační kampaň, která jasně vymezovala pojetí oslav a současně měla zastrašit organizátory nevítaných protirežimních akcí. Několik dní předem bylo pro jistotu ještě zadrženo na 140 aktivistů. Ovšem i přes tato opatření opozice demonstrace svolala, což znamenalo další represe, zatýkání a šikanování státními úřady. Stejný scénář se opakoval i následujícího roku, jen demonstrace byly větší. Veřejná bezpečnost při nich zadržela 229 osob. Běh událostí ale už nebylo možné zadržet, protesty se dále stupňovaly a vyvrcholily v listopadu 1989.
Jak je patrné, 28. říjen hrál v novodobých českých dějinách důležitou roli. Ačkoliv se jeho obsah v průběhu doby proměňoval podle aktuálních vládnoucích režimů, je důležitou součástí novodobé české státnosti.Vrostl tak hluboce do duše národa, že jeho příslušníci si jej nejosobněji připomínali právě v momentech, kdy jejich svoboda byla ohrožena.
Autorem článku je František Štambera z Oddělení novodobých českých dějin Národního muzea.
http://www.esbirky.cz/predmet/3479105?sessionKey=c5433dada0ff84f49d7f6a709946dce9
http://www.esbirky.cz/predmet/3483119?sessionKey=e0aad43b5752f48778cf439584d739f1
( vše z viz.: http://muzeum3000.nm.cz/nejnovejsi/pamatujete-na-den-znarodneni-promeny-28-rijna)

P.S.: Mimo perexu jsem užil článek (vč. fota pohlednice) z viz. odkaz, vč. odkazů na zvuk. záznamy. Video pak z Youtube. S užitým článek se plně ztotožńuji a proto jsem se vědomě vyhnul dalším, z mého pohledu zbytečným komentářům. Dále pak žádám případné diskutující, aby se vyhnuli jakýmkoli impertinencím, či OT, jak vůči obsahu mnou užitého článku, tak i vůči mé osobě. Pokud to kdokoli nemíní respektovat, užiji svého práva coby autora tohoto blogu. Článek se týká především uvedeného data, jež je zcela pochopitelně dodnes datem významným v dějinách nejen naší vlasti, ale i v dějinách Evropy i světa ve XX. století. S díky za pochopení. J.A.J.

Autor: Jiří Jiroudek | pátek 27.10.2017 23:51 | karma článku: 12.30 | přečteno: 286x


Další články blogera

Jiří Jiroudek

Ach, je pravda prej, až hrozná. Že nezvítezil Losna

Zas prej ten hroznej Mažńák. Či tak ńák. Politologů, i půllitrologů kecy. A přitom, prej vo co go? Snad až vo ježka. V kleci. U kola Tleskačova! Furt jede se. Zas. A znova, znova, znova ...

11.2.2018 v 10:50 | Karma článku: 24.59 | Přečteno: 628 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Je nejvyšší čas na poučení z krizového vývoje!

Tedy, ne že by se tak nedělo. A již velmi, velmi dlouho. Vždytˇ i ,,na tom našem dvoře všechno to krákoře"(česká lidová). I ,,strejček vůl, teta kráva. Každej půl. Rady dává" (V+W+J).

1.2.2018 v 21:32 | Karma článku: 12.45 | Přečteno: 417 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Naděje? Ale čí a na co.

Všetko, čo je staré a zhnilé, něch odpadně! Tak nějak burácel Gusta Husákojc, když se chopil práporu normalizačního. Inu, historie. Ale nejen. Skoro deja vů. A až čerstvé, ač v mnohém až stejně zapáchající.

30.1.2018 v 16:38 | Karma článku: 12.71 | Přečteno: 288 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Velká hradubická ,,štíplčejz"

Ano ano přátelé. Opět. Po pěti letech, čili o pět. Teda let. Se posunul. Čas. Nám všem. Zas. I v nás. Kde kdo sázel na favorita. Toho svého. Jediného. A ... Prej hyn sa hukáže. V naději, že snad. Že ...

27.1.2018 v 11:05 | Karma článku: 11.65 | Přečteno: 330 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Laďka Sindlerova

Co pamatuji, na lyžích mi šlo každou vteřinu o život, ale snažila jsem se.

Když jsem dnes v TV sledovala přenosy z OH, zase jsem se v duchu všem poklonila, protože jsem se této úžasné sportovní disciplině nikdy nenaučila.

17.2.2018 v 22:34 | Karma článku: 5.21 | Přečteno: 176 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Budeš lovit lidi

Ježíš řekl Šimonovi: „Neboj se, od této chvíle budeš lovit lidi.“ (Bible, evangelium podle Lukáš 5,10)

17.2.2018 v 21:31 | Karma článku: 7.11 | Přečteno: 160 | Diskuse

Antonín Strnad

Tady se uklízí?

U nás v paneláku se nikdy nevyskytl žádný zásadní problém s uklízením. Když něco funguje, člověka ani nenapadne, že to není samo sebou a někde jinde to může být jinak.

17.2.2018 v 11:30 | Karma článku: 15.07 | Přečteno: 495 | Diskuse

Kateřina Karolová

Já, Doktorin - dopis číslo 43

V Čechách se mi to nestalo, a tady v Německu jen jednou a naposled. Zaměstnavatel se pochlapil a věnoval svým ovečkám coby vánoční dárek něco opravdu milého a smysluplného. Kéž by se to někdy opakovalo.

17.2.2018 v 8:00 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 603 | Diskuse

Jan Jílek

Kmitám sem, kmitám tam

Zvykl jsem si občas kmitat večer po bytě, vždy tak hodinu, abych měl trochu pohyb lymfy a dostatečný počet kroků, vedoucí k hubnutí. LCHF sice vede sama o sobě, pokud je správně nastavena k hubnutí, ale dá se tomu pomoc.

17.2.2018 v 1:10 | Karma článku: 8.43 | Přečteno: 259 | Diskuse
Počet článků 488 Celková karma 14.57 Průměrná čtenost 524

Jsem bezesporu svérázný, jedinečný a neopakovatelný originál a unikát. Samozřejmě, že svým způsobem, tak jako každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.