Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Copak se to dneska vlastně slaví?

8. 05. 2017 18:46:54
I když, ono už se toho dnes až tak moc neslaví. Ač u data 8. května je v kalendáři označení ,,státní svátek". To ovšem mnozí, bohužel, kvitují hlavně coby den volna, ergo s náhradou mzdy.

Ono datum, od kterého již uplynulo dvaasedmdesát let, se uznává jako den ukončení II.WW v Evropě. Vychází z podpisu bezpodmínečné kapitulace nacistického Německa.
Akt bezpodmínečné kapitulace nacistického Německa byl právní dokument podle kterého proběhla bezpodmínečná kapitulace ozbrojených sil nacistického Německa spojeneckým mocnostem, čímž skončila druhá světová válka v Evropě. První akt kapitulace byl podepsán 7. května 1945 v Remeši. Na požadavek Sovětského svazu byla kapitulace opakována 8. května 1945 v Berlíně.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zde uplný text onoho aktu:
Berlín 8. května 1945
1. My podepsaní, jednajíce jménem německého vrchního velitelství, vzdáváme tímto bezpodmínečně všechny ozbrojené síly na pevnině, na moři i ve vzduchu, které jsou k dnešnímu dni pod německou kontrolou, vrchnímu veliteli spojeneckých expedičních sil a současně vrchnímu velitelství Rudé armády.
2. Německé vrchní velitelství okamžitě vydá rozkazy všem německým vojenským, námořním a leteckým úřadům a všem ozbrojeným silám pod německou kontrolou, aby ukončily vojenské akce ve 23.01 hodiny středoevropského času dne 8. května 1945, aby zůstaly v pozicích, které v tomto okamžiku zaujímaly, a úplně odzbrojily tak, že předají všechnu výzbroj a výstroj místním spojeneckým velitelům nebo důstojníkům určeným představiteli spojeneckých vrchních velitelství. Žádná loď, plavidlo nebo letadlo nesmí být poroucháno ani nesmí být žádným způsobem poškozeno, jejich trup, stroje nebo vybavení, jakož i stroje jakéhokoli druhu, výzbroj, přístroje a veškeré technické prostředky vedení války vůbec.
3. Německé vrchní velitelství okamžitě vydá příslušným velitelům rozkazy a zajistí provedení všech rozkazů dalších, vydaných vrchním velitelem Spojeneckých expedičních sil a vrchním velitelstvím Rudé armády.

4. Tento akt vojenské kapitulace Německa nijak neovlivňuje žádné všeobecné ustanovení kapitulace, které jej nahradí a které bude uloženo spojenými národy nebo jejich jménem a bude se vztahovat na Německo a německé ozbrojené síly jako celek.
5. V případě, že německé vrchí velitelství nebo některé z ozbrojených sil pod jeho kontrolou nebudou jednat v souhlase s tímto aktem kapitulace, podniknou vrchní velitel spojeneckých ozbrojených sil a vrchní velitelství Rudé armády taková trestní nebo jiná opatření, jaká uznají za vhodná.
6. Tento akt je vypracován v anglickém, ruském a německém znění, autentický je pouze anglický a ruský text.
Podepsáno 8. května 1945 v Berlíně.
Jménem německého vrchního velitelství:
Keitel, Friedeburg, Stumpff
V přítomnosti:
Zplnomocněného vrchním velením Rudé armády maršála Sovětského svazu G. Žukova
Zplnomocněného vrchního velitele expedičních sil hlavního maršála letectva Velké Británie Teddera
Při podepsání byli jako svědci přítomni:
Velitel strategických leteckých sil USA generál Spaatz
Hlavní velitel francouzské armády generál de Tassigny

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vinou různých průtahů (mimo jiné zejména vynucení si delegáta Francie), aby na dokumentu byl také francouzský podpis, se ceremonie protáhla do pozdních hodin, kdy byl akt kapitulace konečně podepsán. Tato skutečnost je příčinou nejasností kolem data oslav konce války. Zatímco ve Spojených státech amerických a ve většině Evropy ve chvíli podpisu německé kapitulace v Berlíně byl ještě 8. květen, v Moskvě v té době už byl 9. květen (chvíli po půlnoci vzhledem k časovému pásmu).
V zemích východního bloku se Den vítězství slavil 9. května, i když ve Střední Evropě a na Balkánu se podepsání německé kapitulace odehrálo ještě 8. května. Po roce 1989 se oslavy ukončení druhé světové války začaly ve Střední Evropě slavit shodně s lokálním časovým pásmem 8. května.

Tak asi tolik. ,,Jen" pro připomenutí!

P.S.: Doufám, že alespoń někteří pochopí, proč jsem v textu kapitulace nacistic. Německa některé z odstavců ještě i podtrhl. J.A.J.

Autor: Jiří Jiroudek | pondělí 8.5.2017 18:46 | karma článku: 15.85 | přečteno: 371x

Další články blogera

Jiří Jiroudek

Copak volby, to je ,,brnkačka". Ale teprve pak, pak přijde to správný ,,maso"!

Nelze vyloučit ani až ,,sado-maso". Bičík a fci dominy bude jistě chtít třímat kde kdo. Ale atˇ tak, anebo tak, jen Bimbo nastaví jim latˇ. Batˇ.

20.10.2017 v 20:03 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 517 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Volby = byznys

Na finanční příspěvky od státu mají nárok strany a hnutí, která získají alespoň 1,5 procenta hlasů. Ty dostanou z rozpočtu „na úhradu volebních nákladů” stovku za každý obdržený hlas.

14.10.2017 v 15:48 | Karma článku: 12.87 | Přečteno: 343 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Václava mám nejradši

Vzpomenu na K.B. Havlíčka, a krade se mi nejen pod víčka, i jeho ,,Car necar, svátek nesvátek". I vzpomínky na celou řadu, tak krásnejch, pohádek. Ty staré, i ty nejnovější ,,pověsti české", a všechny tak hezké, tak ...

28.9.2017 v 15:56 | Karma článku: 10.37 | Přečteno: 327 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Pět z milionu

Proč právě tento nadpis ? Protože mně nejen cosi, ale ,,kohosi" i připomíná. Herce. Herce Jana Třísku. Film z r. 1959 byl dosti poplatný době svého natočení. Ovšem jedna scéna z onoho povídkového filmu mně v paměti utkvěla.

24.9.2017 v 22:29 | Karma článku: 15.93 | Přečteno: 925 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Jan Jílek

Odpovědnosti se nevyhneš. Tak či tak

Čtu si na FB, kdo všechno z mých známých byl volit. Osobně půjdu až ráno. Vezmu jedním vrzem volby i nákup. Obojí je důležité.

21.10.2017 v 0:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Copak volby, to je ,,brnkačka". Ale teprve pak, pak přijde to správný ,,maso"!

Nelze vyloučit ani až ,,sado-maso". Bičík a fci dominy bude jistě chtít třímat kde kdo. Ale atˇ tak, anebo tak, jen Bimbo nastaví jim latˇ. Batˇ.

20.10.2017 v 20:03 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 517 | Diskuse

Jakub Beznoska

Kouřit ci nekouřit v hospodách?

Moje úvaha na zákaz kouření v českých hospodách a nálevnách. Článek nehodnotí, zda je zákon špatný, či nikoliv :)

20.10.2017 v 9:39 | Karma článku: 11.17 | Přečteno: 618 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Návrat domů aneb rozloučení s Prahou

Osudová Praha? Jak se to vezme. Praha mi v životě mnohé dala. Poprvé (kromě návštěv s rodiči, se školou či kamarády) jsem se zde ocitl v letech 1983 až 1988 na studiích.

19.10.2017 v 15:03 | Karma článku: 9.54 | Přečteno: 275 | Diskuse

Jan Jílek

Život bez víry, život ve strachu

Dostal jsem velmi zajímavou knížku, jménem:„Zadní vrátka do nebe. Od Lionela Bluea. Rabín, anglický Žid, který prošel jistou měrou náklonností k marxismu, jako mnoho jeho souvěrců, aby se z něj stal hluboce věřící.

19.10.2017 v 12:50 | Karma článku: 14.94 | Přečteno: 418 | Diskuse
Počet článků 473 Celková karma 13.34 Průměrná čtenost 521

Jsem bezesporu svérázný, jedinečný a neopakovatelný originál a unikát. Samozřejmě, že svým způsobem, tak jako každý.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.