Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

,,To umí každý debil, aby ... " Aneb ,,takyretro"

13. 09. 2017 17:51:33
Třetina lidí jsou blbci. Toto konstatování není vyjádřením mého názoru. Takovýto titulek se vyskytl již počátkem devadesátých nad celostránkovým článkem ve známém denníku. Jeho obsahem byl rozhovor s jedním renomovaným lékařem.

Onen lékař se však přímo tímto způsobem nevyjádřil, ač zmínil, že statisticky část populace může mít své IQ i okolo hranice, kterou lze označit za ,,jistou specifikaci“. Sám bych si takovéto vyjádření o lidech ani nedovolil. Prostě se mi to obyčejně lidsky příčí, i když se tím mohu pro někoho, kdo tento závěr uznává, stát také tím ,,jednoznačně zařaditelným“. ,,Neva“, klidně to risknu. I proto, že vím, že toliko IQ člověka člověkem nedělá. Ani v tom, zda je ve svém ,,lidství“ lepším, či horším. Ovšem titulek byl ,,správně úderný“, aby splnil účel, tedy zaujal. I mě. Ani já nejsem vůči ,,návnadám“ zcela ,,imunní“, a tak jsem si jej pročetl. Nelitoval jsem, byl v lecčem i poučný. Nejde mi však toliko o vlastní obsah zmíněného článku. Jen jsem si na něj opět, a zdaleka ne poprvé vzpomněl i ,,v souvislostech současnosti“. Nakonec, toto vyjádření, ač o něco později ,,nahodil" až klasicky a po svém (!), ,,jistý" M.Z. Ale, poněkud se nám to ,,zacyklilo", že.

Naštěstí se opět blíží volby a tak opět nastupují oblíbené demokratické zbraně. Intolerance, špína, pomluvy, napadání. Účel, světící prostředky. ,,Politický boj“. O co? O ideje, cesty k nápravě ekonomiky, státu, lidí ? Jistě, chtít něco změnit a napravit vyžaduje především přesvědčit o tom ty, kterých se to vše týká. A jak ,,přesvědčit“? Samozřejmě i to má háček! Pro mnohé to má různou, často zásadně rozdílnou podobu. Specifikovat je všechny snad ani nelze. Dosti ,,odezdikezdizmus“. Čistému vše čisté.

Tedy podle jeho představ. Ideály? Třeba pro soukromníka co nejmenší odvody. Budiž, nic proti. ,,Ideální“- vykazovat nulový zisk, pokud bude moci zahrnout do odpisů takřka vše. A v reálu si třeba ještě ,,přihrábnout vratky“, veškeré náklady na žití své i rodiny, požitky nevyjímaje. Pokud to někdo neovládal, tak byl co? Ne že by ,,všetcí" přímo kradli, ale. Inu, o blbého nezavadíš. Nakonec ani ,,vyčůranost“ nemusí být znakem inteligence. Platí totiž i jiný ,,koeficient“. Peníze, o které jde vždy až v první řadě. Partaj, která to nejen slíbí, ale dokonce, možná, i umožní, má své voliče jisté. A tedy i sponzory. Přinejmenším do nějaké doby, než dojde k ,,nějakému zlomu“, atˇ už z jakéhokoli důvodu. Toto není nic proti soukromníkům, malým, ani velkým podnikatelům, či komukoli jinému, pouze jeden z mnoha možných příkladů.

A z opačné strany ,,spektra“, třeba od minimální mzdy, podpor, dávek, třeba až po starobní důchody. Také ,,řízení státu jako firmy“, tedy s péčí řádného hospodáře? Budiž. I když, ČÍ? Jeho, nebo NAŠÍ? To ,,Naší",to už tady taky tak ,,nějak“bylo! Mnozí ještě pamatují. Pokud ano, v jakém rozsahu? Ministerstva? Včetně zaměstnanců. Pochopitelně, jsou zaměstnanci státu. Také třeba lékaře, učitele, či i zaměstnance polostátních podniků? Nebo všechny občany, jako disciplinované a loajální zaměstnance firmy, pardon, státu? To už by ale mohlo být až moc. Tedy jak pro koho. Vše je to politika. A proto i ,,skvělá munice“. Tříštivá, trhavá, zápalná i průbojná. Včetně těch náplní z kategorie ,,špinavých zbraní“, které mnohdy převažují. Atˇproto, že dochází munice, tedy i argumenty, či proto, aby se vlastní zvýraznila. Munice pro politický boj. Někdy až s riziky, že dříve, či později se může stát bojem reálným. Od demonstrací, nepokojů, až...Raději nedomýšlet. I když ,,někdo" by možná měl! Samozřejmě vše s ušlechtilými cíli a závazky. Tak usilovně deklarovanými! Když ,,NÁS“podpoříte, čili dostanete k moci, MY to vyřešíme! Tedy možná. Dáváme tím přece jasné signály. Už pak jen ta shoda napříč politickým spektrem, dohody a jednání, demokratické prosazování principů, atd. Že už jste to někde slyšeli? Nevadí. Opakování je přece matka moudrosti, stejně tak jako hojně užívaný ,,princip gramofonové desky“. Tedy, zas jak pro koho.
,,Matýskové“ se sejdou v osudí, něco z toho vzejde. Každý, kdo si vsadí, atˇ už na toho svého, třeba i s nadějí, či jen z trucu, nebo jako sázku do loterie, se dočká. A ,,matýskové“ už se třesou. No a volič? Dejte mi slevu, nechci to zadarmo (Š+G). Určitě jí zas dostane. Jak který. Ring volný. První kolo. Gong...... A jinak. Inu. To umí každý ....viz. Jarek N. :

P.S.: Autor použil pro toto své ,,retro" značnou část svého, jen lehce upraveného článku, který publikoval na těchto stránkách před čtyřmi(!) roky. A ejhle. Moc se asi nezměnilo, že. Tehdy si na onen článek naběhlo pár ,,takydikutérů". A dosti hezky :) Od té doby jsou mými věrnými příznivci. což mě samozřejmě stále těší. Inu, jen houštˇ a větší kapky. Nakonec, to umí každý ...., že. Tak se vopatrujte. Sólově i kolektivně. Samozřejmě, chcete-li. Windffouss

Autor: Jiří Jiroudek | středa 13.9.2017 17:51 | karma článku: 13.44 | přečteno: 795x

Další články blogera

Jiří Jiroudek

Je to hotový a maj to četníci

Jo, to jo. A už ho ,,zhaftli"? No to eště né, ále asi jó. Teda možná. Jistě. Či alespoń snádˇ. Batˇ batˇˇ. A atˇ je jako latˇ. A ty ,,kladélko", kladˇ.

18.9.2017 v 18:05 | Karma článku: 11.78 | Přečteno: 383 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Anti, anti, anti. Proč? Abych měl víc, než tamty

Nevystrkuj hlavu před dům! Stále všude zní. Diagnoza 307 ( podle staré již neplatné mezinárodní klasifikace nemocí označuje....

14.9.2017 v 20:18 | Karma článku: 10.39 | Přečteno: 514 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Dnes je 11. září. No a co.To bylo v roce 2001 taky

Dnes je to již šestnáct let ode dne, kdy byl podniknut teroristický útok na WTC v New Yorku. Ve víru současnosti i toto, jako i mnohá jiná výročí i ,,výročí" a data, poněkud zapadlo. Ale přece. Bylo novou ,,OVERTUROU“!

11.9.2017 v 9:36 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 337 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Daniela Bulířová

Magické okamžiky vašeho života

Někdy se stane, že se i docela obyčejný den stane neobyčejným. Že se zcela obyčejná chvíle stane výjimečnou.

21.9.2017 v 22:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Jana Aulehlová

Nevšední Sofie

Vrzající klecový výtah stoupá vzhůru. Po celou dobu mám strach, že se utrhne a můj život skončí v šachtě, kde po mně neštěkne ani pes.

21.9.2017 v 19:43 | Karma článku: 5.07 | Přečteno: 102 | Diskuse

Tomáš Honajzer

Londýnské zápisky (III.): Veverka Verča

Jsem šťastný jako blecha, neboť jsem si splnil dětský sen. Uprostřed Londýna. A navíc úplnou náhodou.

20.9.2017 v 14:31 | Karma článku: 12.68 | Přečteno: 278 | Diskuse

Pavla Kolářová

Čtyři roky je dlouhá doba...

Dneska se dopustím takové menší bilance. Přesně před čtyřmi roky jsem pojala ten odvážný (možná i šílený) nápad začít zveřejňovat na blogu své výmysly a nesmysly. Důvody, které mne k tomu vedly, se bohužel do perexu nevejdou, ...

20.9.2017 v 8:38 | Karma článku: 12.70 | Přečteno: 215 | Diskuse

Tomáš Kubín

Tma v registru

Předvolební řeči o tom, že EET rozhodně ne, protože ne každý podnikatel je ve vztahu ke státu nepoctivý a registr smluv určitě ano, protože veřejná správa by mohla zhasnout a věřit se jí nedá, jsou pokrytecké.

19.9.2017 v 19:48 | Karma článku: 6.69 | Přečteno: 108 |
Počet článků 468 Celková karma 13.44 Průměrná čtenost 520

Jsem bezesporu svérázný, jedinečný a neopakovatelný originál a unikát. Samozřejmě, že svým způsobem, tak jako každý.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.