Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O milionáři, který ukradl slunce

12. 08. 2017 23:55:14
Úvodem ,,malé" upozornění. V tomto článku nejde ani o apologii, ani polemiku, ale ani o filipiku. Jen o cosi ,,jako"směs. Bacha, může to být poněkud na bednu a i proto ,,poněkud" dlouhé. Ač asi jak pro koho.

Apologie znamená obhajobu, obrannou řeč nebo obranný spis. Protikladem obhajoby je polemika, jako napadení či útok. Pojem filipika je označením pro typy polemických a útočných projevů nebo symbolem ostré kritiky. V ní nejde o pořadí jejích projevů.

J. Wolker psal, m.j., také sociální pohádky (O knihaři a básníkovi, O kominíkovi, Pohádka o listonošovi, Pohádka o Jonym z cirkusu). Nejznámější je pohádka O milionáři, který ukradl slunce. Boháč se zde zmocní slunce, aby jeho teplo patřilo pouze jemu. Děti slunce nakonec vrátí zpět na oblohu. Takto vlastně obraz dětí vyjadřuje revoluci, která má zabránit podobnému egoistickému jednání zbohatlíků. Ale, kdo by neměl rád pohádky, že. A co si kdo vezme jako možné, či naopak až nesmyslné podobenství, a nejen k současnosti, každého věc, jakož i právo.


Pro ,,změnu", něco ,,rozumů" z ofic. zákonů a definicí, viz.:
Dar či sponzoring Dar nesouvisí s podnikáním, není protihodnotu (třeba reklamou), může být nanejvýš uveden jako sponzoring. Není daňově uznatelný výdaj, ale v určité míře sníží daň z příjmů, pokud splńuje zákon o daních z příjmů co do příjemce a účelu daru.
Dary právnickým osobám

Příjemcem daru může být: -obec, kraj, organizační složka státu -právnická osoba s bydlištěm či sídlem v ČR, Evropské Unii, Norsku či na Islandu (právní statut nerozhoduje, může to být jak obecně prospěšná, tak obchodní společnost) - -pořadatel veřejné sbírky podle zvláštního zákona
Dar může být poskytnut na financování:
-vědy, vzdělání, výzkumu, vývoje, kultury, školství, podpory a ochrany mládeže, tělovýchovy, sportu -policie (Policie ČR nebo obecní policie), požární ochrany -ochrany zvířat, ekologických účelů -zdravotnictví, sociálních, humanitárních či charitativních účelů - náboženských účelů (jen registrovaných církví a náboženských společností, viz Rejstřík registrovaných církví...) -činnosti politických stran či hnutí -odstraňování následků živelní pohromy na území ČR, Evropské Unie, Norska či Islandu
Atd.,atp.
A včil: Tak jako například hnutí ANO má svého Andreje Babiše, TOP 09 Zdeňka Bakalu a Lidovci developera Luďka Sekyru, i na stranu Starostů se nyní přidal jeden z nejbohatších Čechů ochotný do fungování hnutí investovat nemalé peníze. Donátorem hnutí STAN se stal Dalibor Dědek, který stojí za mezinárodně úspěšnou firmou Jablotron zabývající se vývojem zabezpečovací a komunikační techniky. Podle žebříčku časopisu Forbes je Dědek s majetkem přesahujícím 5 miliard korun 37. nejbohatším Čechem.
Podnikatel Dalibor Dědek, který za STAN kandiduje na Ústecku, se nechal slyšet, že chce být mentorem, který STAN přivede ke spolupráci s hnutím ANO. Zdroj: http://g.cz/dobra-zprava-pro-starosty-po-rozvodu-s-lidovci-ziskalo-hnuti-stan-podporu-miliardare-dedka-ten-je-ochoten-za-ne-i-kandidovat/Podnikatel
Ovšem: Dalibor Dědek, který za STAN kandiduje na Ústecku, se nechal slyšet, že chce být mentorem, který STAN přivede ke spolupráci s hnutím ANO.https://www.novinky.cz/domaci/446108-farsky-s-babisem-nepujdeme.html !
Něco ,,retrospektivy", tedy o tom, co se kom velice a velice hodilo, jen ,,opomenuli", jak to pak dopadlo, viz. :
Botostroj - román T. Svatopluka (vlastním jménem Svatopluka Turka) z roku 1933.
V této své prvotině autor, který pracoval jako malíř u reklamního oddělení firmy Baťa, vyjádřil svůj postoj k této firmě. Poměry v továrnách rodiny Baťů zobrazuje značně kriticky, stejně jako poměry v celém Zlíně, který baťovskému podnikatelskému impériu v podstatě podléhal a který do značné míry ovládali. Obraz, jenž T.Svatopluk načrtl, je pak ve výsledku obžalobou kapitalismu jako systému, v němž mají právo na důstojný život jen ti nejsilnější, který se pro zisk nezastaví téměř před ničím a pro nějž jsou lidé jen lidskými zdroji vhodnými nanejvýš k zužitkování. Toto dílo vyprovokovalo soudní proces, v němž rodina Tomáše Bati žalovala autora za urážku na cti! Proces probíhal od ledna 1933 do února 1938 a skončil I soudním zákazem vydání knihy.

,,Resume": Co tak děsí současné tzv. tradiční politic. strany. Nejspíše to, co ony samy stále praktikují. Užití kapitálu, a to jak zprostředkovaně, tak i přímo. Ovšem přímý a otevřený vstup představitelů silného kapitálu do politiky berou jako své přímé ohrožení. Jen bych rád dodal, že nejen u nás, ale i ve světě, to není ničím novým. Kapitál holt nezná hranic. Ani v politice, která nakonec také není ničím jiným, než byznysem. Stejně tak jako války, které nejsou také ničím jiným, než pokračování politiky, tudíž i byznisu, jen jinými prostředky a také pod jinými ,,ideemi a hesly". A atˇ se tolíbí, či nelíbí, to vše je obrazem i současného dění. Tak nějak ,,globálně". Windffouss
A na závěr opět ono ,,velké cosi", viz.:

Autor: Jiří Jiroudek | sobota 12.8.2017 23:55 | karma článku: 9.42 | přečteno: 352x

Další články blogera

Jiří Jiroudek

,,Malá" retrospektiva, aneb Jednadvacet, jednadvacet, 68/69

Něco historie, něco prožitků, pár ohlédnutí se za minulostí. Léta šedesátá. A ,,některá“ z dat, která velmi ovlivnila i poznamenala naší historii a osudy mnoha lidí. Několik generací. V mnohém až po dnešek. Takže kousek ze života

20.8.2017 v 23:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Již vzhůru fšitcí psanci této země! Do voleb. boje za fšeckny kovboje

Kéž vláda věcí tvých/jejich do všech sekretariátů partajních, jakož i jejich kLIDE, se navrátí. A tak každej jen tu svou píseń jedinnou si broukej. A bude to fšecko, snad, až OU KEJ! A tůto znáte? (VIZ NÍŽE)

19.8.2017 v 14:41 | Karma článku: 11.83 | Přečteno: 412 | Diskuse

Jiří Jiroudek

Troška ,,panwerichování"

,,...ono se ńák s lidskou blbostí a tupostí bojovat musí. ...ta bitva s lidskou zlobou, která právě vyvěrá z lidské tuposti a blbosti, to je bitva, která se nedá vyhrát. Ale nikdy se nesmí vzdát, protože kdybysme jí vzdali, tak .

18.8.2017 v 15:34 | Karma článku: 11.65 | Přečteno: 330 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Jiří Jiroudek

,,Malá" retrospektiva, aneb Jednadvacet, jednadvacet, 68/69

Něco historie, něco prožitků, pár ohlédnutí se za minulostí. Léta šedesátá. A ,,některá“ z dat, která velmi ovlivnila i poznamenala naší historii a osudy mnoha lidí. Několik generací. V mnohém až po dnešek. Takže kousek ze života

20.8.2017 v 23:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Andrea Špičáková

Útok v Barceloně pohledem z Katalánska

Je to sice už tři dny, co katalánskou metropoli ochromil zásah několika bláznů, kteří ublížili nevinným lidem, ale po návratu z Barceloně nedalekého Lloret de Mar bych okomentovala situaci, jak to vypadalo Katalánsku hodiny poté.

20.8.2017 v 20:53 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 598 | Diskuse

Lucie Gavendová

Svět se mění a my s ním

Foukám do popela, který se rozlétává na všechny světové strany. Foukám do něj stejně, jako jednou někdo foukne do toho prachu, který zbyde po mě. Člověče, prach jsi, a v prach se obrátíš.

20.8.2017 v 14:30 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 210 | Diskuse

Jan Tichý

Třístovkové bilancování

Říkal jsem si, kdy provedu nějaké změny na blogu, nejlépe vyměním profilovou fotku, aby tam nestrašila pořád ta stejná (postupem času letitá).

20.8.2017 v 12:35 | Karma článku: 5.25 | Přečteno: 119 | Diskuse

Jan Jílek

Miluj mě, miluj mě

Jen tak jsem si přemýšlel o tom, co jím, kolik jím, co piji a co bych měl jíst a pít. Jestli mám pít kafe, či nikoliv. A abych byl chytřejší,, hledal jsem něco o prospěšnosti kafe. Tedy, jak říkají intoši, kávy.

20.8.2017 v 1:29 | Karma článku: 13.92 | Přečteno: 317 | Diskuse
Počet článků 457 Celková karma 14.52 Průměrná čtenost 518

Jsem bezesporu svérázný, jedinečný a neopakovatelný originál a unikát. Samozřejmě, že svým způsobem, tak jako každý.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.